Щороку 21 лютого відзначається Міжнародний День рідної мови (International Mother Language Day), проголошений Генеральною конференцією ЮНЕСКО 17 листопада 1999 року (вперше відзначався у 2000).
Запроваджено його було з метою сприяння мовній та культурній різноманітності й багатомовності. Історія свята, на жаль, має трагічний початок: 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виразили протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної бенгальської мови. І за пропозицією цієї країни така дата була обрана для відзначення Міжнародного дня рідної мови.
За даними ЮНЕСКО у світі існує близько 6000 мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення. Вважають, що це трапляється у випадку, коли за якоїсь причини її перестають вживати та вивчати понад 30% носіїв мови. У 2009 році учені Кембриджського університету почали архівувати вимираючі мови і збирати аудіо- та відеофайли з народними міфами, легендами та піснями. Отриману інформацію оцифровують.
ЮНЕСКО у свою чергу закликає до збереження мовного різноманіття в світі. Експерти видали «Червону книгу зникаючих мов» (Red Book of Endangered Languages), а також «Атлас мов світу, що знаходяться під загрозою зникнення» (Atlas of the World’s Languages in Danger), який має свою онлайн-версію.
Востаннє Атлас оновлювався у 2010 році за підтримки уряду Норвегії. Видання має англійську, французьку та іспанську версії і містить близько 2500 мов (230 з яких уже зникли з 1950 року).
Згідно з даними ЮНЕСКО на території України існує 15 мов, і на сьогодні половині з них уже загрожує повне вимирання.
Корисну та пізнавальну інформацію про українську мову ти можеш дізнатися на сайті Національної бібліотеки України для дітей у розділах «Онлайн-проєкти» — «Поради пана Балакуна», «ІнфоТека для дітей» — «Мова — душа народу», «Кращі інтернет-ресурси від Української асоціації працівників бібліотек для дітей» — «Українська мова» та переглянути відеоролики із серії «Цікаві розмови про українську мову».
Дізнатися багато цікавого про українську мову ти можеш, завітавши до нашої бібліотеки. Пропонуємо твоїй увазі такі книги:
- Авраменко О. 100 експрес-уроків українською : посібник. Ч. 1 / О. Авраменко; іл. Н. Гайди. — Київ : Книголав, 2018. — 191 с.
- Авраменко О. 100 експрес-уроків українською. Ч. 2 / О. Авраменко; іл. Н. Гайди. — Київ : Книголав, 2018. —191 с.
- Авраменко О. 50 експрес-уроків української для дітей : посібник / О. Авраменко; іл. Н. Кудляк. — Київ : Книголав, 2019. — 103 с.
- Бардакова Ю. Уживаймо влучно, або Як уникнути найпоширеніших помилок /Ю. Бардакова; іл. А. Банкулова. — Харків : Основа, 2021. —143 с.
- Береза Т. А як кажуть у вас? : словник мовного розмаїття / Т. Береза; обкл. В. Гринець. — Львів : Апріорі, 2021. — 303 с.
- Клименко Н. Українська легко! / Н. Клименко, П. Мельник-Крисаченко ; в авт. ред. ; дизайн обкл. й іл. П. Мельника-Крисаченка. — Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2019. — 283 с.
- Левкова А. Спільна мова : як народж. і живуть слова /А. Левкова; графіч. оформ. О. Старанчук. — Київ : Портал, 2020. — 199 с.
Немає коментарів:
Дописати коментар